Nieuwe stap naar regionaal Gronings warmtenet als alternatief voor aardgas
Geplaatst op 30-01-2025 door Stichting Warmtenetwerk
Deel dit bericht:
De provincie Groningen, de gemeenten Het Hogeland, Eemsdelta en Groningen, Groningen Seaports, WarmteStad,Gasunie en Enpuls hebben afgesproken samen te werken aan een warmtenet dat 80.000 woningen en gebouwen van het aardgas af kan halen. Gezamenlijk onderzoeken zij of het ontwikkelen van zo’n systeem haalbaar is.
De bedoeling is om gebouwen in de regio uiterlijk in 2035 op een duurzame manier aardgasvrij te maken. Warmtenetten spelen een belangrijke rol in het behalen van de klimaatdoelen. In de provincie is grote hoeveelheid (rest-)warmte beschikbaar die daarbij nuttig kan worden ingezet. In de gemeente Groningen wordt al ervaring opgedaan met een warmtenet dat volledig in eigendom is van publieke partijen.
De samenwerkende partijen willen ook in de rest van de provincie warmtenetten mogelijk maken, met de bedoeling warmte duurzaam, betrouwbaar en betaalbaar en beschikbaar maken voor de inwoners van de provincie.
Als het project slaagt, kan een flink aantal woningen en gebouwen worden aangesloten op warmtenetten. Door restwarmte uit de industrie in de Eemshaven en Delfzijl te gebruiken, kan warmte die nu in de Waddenzee of in de lucht verdwijnt, nuttig worden ingezet voor het verwarmen van huizen.
Haalbaarheid
De samenwerkende partijen hebben geen winstoogmerk waardoor de prijs voor warmte betaalbaar gehouden kan worden. Ook kan project helpen voorkomen dat het stroomnet nog verder overbelast raakt, door de steeds groeiende vraag naar elektriciteit, bijvoorbeeld door het aansluiten van steeds meer warmtepompen.
De afgelopen jaren hebben de samenwerkende partijen de haalbaarheid van het warmtenet in beeld gebracht. Hieruit blijkt dat warmtenetten een goede oplossing kunnen zijn voor verschillende dorpen en steden in het gebied. Het is ook duidelijk geworden dat de slagingskans niet alleen sterk afhangt van goede afspraken tussen de betrokken partijen, bijvoorbeeld over levering, transport en distributie van warmte, maar ook van ondersteuning door het Rijk.
Duidelijke afspraken
De provincie Groningen, de gemeenten, Groningen Seaports, Gasunie, WarmteStad en Enpuls zetten daarom nu de volgende stap: duidelijke afspraken over het vervolg van deze samenwerking leggen ze vast in een samenwerkingsovereenkomst.
“Met elkaar werken we aan een aardgasvrije toekomst, waarbij we de ambitie hebben Groningen van warmte te voorzien die voor iedereen betaalbaar is en waarbij we ook het stroomnet ontzien.”, aldus gedeputeerde Johan Hamster.
Wij gebruiken cookies om onze website en onze service te optimaliseren.
Functioneel
Altijd actief
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Voorkeuren
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistieken
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.