Geothermie Delft vierde eind februari de eerste aardwarmtelevering aan gebouwen en studentenwoningen op de TU Delft Campus. Vanuit de geothermiebron aan de Rotterdamseweg gaat de route richting de Mythologiebuurt, Voorhof en het Rode Dorp. De komende twee jaar worden in totaal 6.000 woningen aangesloten, uiteindelijk groeit het warmtenet naar 15.000 aansluitingen.
De kop is eraf. De eerste levering uit de geothermiebron is tot de dag ervoor best spannend, zegt Rass Butt, directeur van Geothermie Delft, tegen de aanwezigen, maar op dinsdagavond bewijst de meter in de kamer van de operator dat er warmte stroomt naar de TU Delft en de eerste woningen van DUWO. Niet alleen een duurzame warmtevoorziening voor de campus is hiermee een feit, Delft is ook energieonafhankelijker en weerbaarder geworden, aldus Butt. Naast duurzaamheid is veiligheid immers een actueel thema als het over energie gaat.
Kansen voor geothermie
In twee rondes panelgesprekken die volgen gaan betrokken partijen in op de kansen en uitdagingen rondom geothermie en het warmtenet. Voor het versnellen en opschalen van geothermie zijn er gesprekken met het Ministerie van KGG over subsidiëring, zegt Butt. Verder wordt veel geleerd uit het vergunningsproces, wat voordelen oplevert voor toekomstige projecten.
Michiel Harings, manager asset management bij EBN, voorspelt desgevraagd een grote toekomst voor geothermie. Het doel van de overheid is om vanaf 2030 jaarlijks 15 petajoule aardwarmte te leveren. Dat zijn 16 projecten à la Delft.
Warmtenet
Voor Koen Verbogt (directeur NetVerder) is de aanleg van het warmtenet een continue uitdaging. Gesprekken met de bewoners, bedrijven, ProRail, gemeente en woningcorporaties werpen niettemin vruchten af. “De tijd die we daarin investeren, levert op dat we relatief geruisloos gleuven van 2 bij 2 kunnen maken in straten in de bestaande gebouwde omgeving, om die warmteleiding aan te leggen.”
Transparant zijn over aanleg en betaalbaarheid is daarin de sleutel. Over die betaalbaarheid zijn duidelijke afspraken gemaakt, zegt Jelle van Kempen (directeur DUWO), namens de betrokken corporaties. Idem voor de prijsontwikkeling. Daarin zit een gematigde maar stabiele lijn. Dat kan omdat het ‘geld nu in de grond wordt gestopt’ en er geen energie hoeft te worden ingekocht. Dat maakt dat DUWO een voorspelbare prijs voor huurders kan garanderen. “Ze worden straks niet geconfronteerd met hoge afrekeningen die ze echt niet kunnen betalen.”
Particulieren
Gevraagd naar welke stappen er gaan volgen voor het warmtenet, noemt Verbogt een aantal spectaculaire boringen, maar vooral ook het gesprek met de particulier dat in de volgende fase gaat starten. Dat is ook een belangrijke uitdaging voor de gemeente, zegt Arjen Rijsdijk (senior-adviseur energietransitie Delft) even later. Betaalbaarheid is daar de grootste zorg. Vingeroefeningen met de businesscase laten zien dat dit niet zonder subsidie kan, en subsidieregelingen die er zijn, voldoen niet. Hoe het toch voor elkaar te krijgen, dat is de zoektocht. “Dit is het duurzame alternatief voor aardgas dat het beste is voor het energiesysteem.”
Onderzoek
Voor de TU Delft is het project een uitgelezen kans om wetenschappelijk onderzoek over geothermie te koppelen aan praktijk. Naast de geothermiebron komt er ook nog een Hoge Temperatuur Opslag (HTO). Hiermee kan warmte die in de zomer wordt geproduceerd tijdelijk worden opgeslagen voor gebruik in de winter. Het project is onderdeel van PUSH-IT, een Europees project waarin in een aantal steden (onder meer ook in Duitsland en Engeland) verschillende opslagsystemen worden bestudeerd.
